Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde çıkan küçük mutfak yangınları, gerekli önlemler alınmadığı için tüm yapıyı tehdit eder hale gelmektedir. Bu nedenle küçük bir mutfak yangını alışveriş merkezi, otel v.b. binaların tümüne zarar verdiğinden milyonlarca dolar maddi kayba aynı zamanda da iş ve hizmet kaybına sebep olmaktadır. Son derece basit ve ekonomik bir şekilde önlem almak, hasarı önlemede büyük oranda başarı sağlamaktadır.

DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMİ

Firmamız tarafından satışı, montajı yapılan mutfaklarda kullanılan davlumbaz uzun süre temizlenmeden kullanıldığı takdirde içinde biriken yağların herhangi bir sebepten dolayı tutuşmasından kaynaklanan davlumbaz yangınlarının söndürülmesi, oldukça zordur her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde çıkan mutfak yangınları milyonlarca dolar maddi zarara aynı zamanda da pazar kaybına sebep olmaktadır. Davlumbaz söndürme sistemi, davlumbazlarda çıkacak yangınların söndürülmesinde en kolay ve etkili çözüm yoludur.

FM 200 YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ

Kimyasal formülü HFC 227 ile belirlenen FM-200 gazı, Heptafluoropropane olarak isimlendirilir. FM-200 gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 bar basınç altında tüplere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Uygulanabilir ve kullanılabilir olmasındaki en önemli nokta sıvı durumdaki gazın, püskürtme nozulları yoluyla serbest bırakılması sonucu buharlaşarak korunacak hacimde yanıcı yüzey üzerinde bir tabaka oluşturarak yanmayı önlemesidir. Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın, FM-200 gazının söndürme özelliği fizikseldir.

Etkinlik:

FM-200, birm hacmindeki hava ile meydana getirdiği %7 lik konsantrasyonla en etkili söndürücüdür. Ayrıca uygun şekilde planlanarak kullanıldığında, su karbondioksit ve kuru toz gibi söndürücülerin kullanıldığı sistemlerin yangın sonrasında meydana getirdiği hasar, temizlik, iş gücü gibi sorun yaratmaması, FM-200 gazının sağladığı önemli bir avantajdır.

Güvenilirlik:

FM-200 gazının kullanıldığı sistemlerinin defalarca test ve denemeleri yapılmış ve en etkili, en temiz, insan hayatı için en güvenli, çevre için (ozon tabakası) hiçbir zararı olmayan bir sistem olduğu belirlenmiştir. Kurallara uygun projelendirilerek, tesis edilmiş bir FM-200 gazlı söndürme sistemi yangına karşı en etkili yöntemdir.

Kullanım Alanları:

• Bilgisayar Odaları,
• Teyp, Disk, Disket Depoları,
• Telefon Santralleri
• Telekomünikasyon Merkezleri,
• Transformatör ve Güç Dağıtım Odaları,
• Jeneratör Odaları,
• Tıbbi ve Endüstriyel Laboratuarlar,
• Sistem Kontrol Odaları,
• Banka Kasaları
• Arşivler,
• Kütüphaneler,
• Müzeler ve Sanat Galerileri
• Alev alabilir Sıvı Depoları (aseton…..)

Süre:

Korunacak hacimde bulunan sistem ve üniteleri yangın kayıplarına karşı koruyabilmenin ön koşulu, yangının mümkün olan en kısa sürede hissedilerek söndürülmesidir. Erken uyarı sisteminin yangın alarm sinyalini vermesi ve ateşleme sinyalinin gaz gönderilmesinden sonra söndürme işlemi 8-10 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleşir.

Temizlik:

Su, köpük ve kimyasal toz gibi yangın söndürme elemanlarının uygulamalarından elde edilen deneyimler, bu tip söndürücülerin korunan hacimlerde ve ekipman üzerinde hasar ve temizlik problemleri yarattığını göstermiştir. Buna karşılık FM-200 gazı temiz bir söndürme elemanı olup özellikle elektrikli ve elektronik ekipmanların bulunduğu hacimlerde kullanıldığı da yangın sonrası hiçbir temizlik ihtiyacı doğurmaz.

Halon gazının FM200 ile değiştirilmesi

Ulusal ve uluslar arası standartlarda kurulmuş olan mevcut halon ve CO2 kontrol sistemlerinin yerine kullanılabilmektedir.
Gerekse gazların konsantrasyonu gerekse fiziksel karakteristiğindeki farklılık nedeni ile tüplerin, boruların valflerine ve nozulların değişmesi gerekebilir.

OTOMATİK MUTFAK DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMİ NEDEN GEREKLİDİR?

• Endüstriyel mutfakların 7/24 yangından korunması sağlamaktadır.
• Yangın söndürme sistemleri, mutfağın ve tüm mülkün hasar görmesini önler dolasıyla iş gücü ve maddi zararı en alt düzeye çeker.
• Yağ yangınını diğer yangın söndürme sistemleri ile söndürmek zordur.
• Çok kısa sürede yangınla mücadele eder ve yüzeyin soğumasına yardımcı olur.

ONAYLI

Davlumbaz söndürme sistemi tasarım, montaj ve malzeme özelliklerine dair kriterlerin belirlenmesi için TSE standartlarında yer almıyor ise öncelikle Avrupa birliği standartları ya da UL300 standartları dikkate alınmalıdır. Söndürme sistemleri mutfaklarda bulunan pişirme gruplarını davlumbaz bacaları, yangın tehlikesine karşı korumak için geliştirilmiştir.
Yangın başladığında, belli sıcaklık düzeylerinde eriyebilen algılama elemanları dizili çelik tel hattı, normal koşullar altında gergin durumdayken algılama elemanlarının erimesiyle gevşer ve bağlı bulunduğu boşaltma ünitesini harekete geçirir. Otomatik olarak devreye alınmış sistem, manuel boşaltma sistemi kullanılmasıyla da, düşük ph değerindeki sıvının davlumbaz, baca ve mutfak ekipmanları üzerine boşalmasını sağlar.
Her iki metot da cihazlara giden gaz ve elektriğin otomatik olarak kesilmesi ve söndürme sisteminin devreye girmesini sağlar.
Sistemden boşalan özel kimyasal bileşimli sıvı, yangını kontrol altına alır.

Karbondioksit (CO₂) gazlı söndürme sistemleri

Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan en eski ve en yaygın gazdır. Lokal uygulamalarda kullanılan tek gazdır ve özellikle kimyasalların bulunduğu mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallarde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunluğunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir.
Karbondioksit; renksiz, kokusuz, elektrik iletkenliği olmayan, yangin söndürmek için uygun bir inert gazdır.
Karbondioksit hava içerisindeki oksijeni ve/veya gaz fazındaki bir yakıtın konsantrasyonunu yanmanın duracağı noktaya kadar düşürerek, yanmayı soğutarak söndürür.

Özellikleri
Ozona zarar vermez.
Fiziksel olarak söndürme yapar
Lokal söndürme amaçlı kullanılır.
İnsan bulunan mekanlarda kullanılmaz
Yeniden doldurma maliyeti düşük, Boşalma süresi 60-120 saniyedir. ( lokal sistemler için 30 saniye)

Düşük basınçlı sistemler: Düşük basınçlı karbondioksit sistemleri, yüksek miktarda söndürücüye ihtiyaç duyulan mekanlarda toplam hacim koruma uygulamalarında kullanılır.
Yüksek basınçlı sistemler: Yüksek basınçlı karbondioksit sistemleri, hem toplam hacim koruma hem de lokal koruma uygulamalarında kullanılmaktadır.

KULLANILDIĞI YERLER
Güç aktarım odaları
Jeneratör güç setleri
Motor odaları
Kayıt odaları
Kablo ve tesisat galerileri
Elektrik dağıtım odaları/merkezleri
Bilgisayar odaları
Yanıcı sıvı depolama alanları
Boyama kabinleri
Arşivler
Basım Evleri
Endüstriyel Fırınlar
Geniş Ticari Yemek Pişirme Alanları
Ve daha birçok endüstriyel uygulamalar
CO2 Gazlı Söndürme Sisteminin Kullanılamayacağı Malzemeler
Selüloz nitrat gibi oksijen ihtiva eden kimyasallar, sodyum, potasyum, magnezyum, titanyum ve zirkonyum gibi reaktif metaller, metal hidratlar.